Japońskie bestsellery 2015/2016

Ciekawi cię co czytają w innych krajach? Może w Japonii? Wciąż siedzę zakopany w Japonii przygotowując się do swojej prelekcji w ten czwartek.

Poniżej znajdą się 3 tytuły, które najlepiej sprzedały się w Japonii w roku 2015, w lipcu 2016 i w ostatnim tygodniu sierpnia 2016.

TOP 2015

Hibana Naoki MatayoshiTytuł: 火花 (Hibana, polskie: Iskra)
Autor: Naoki Matayoshi
Data wydania: marzec 2015
ISBN: 9784163902302

O dwójce komików manzai (duety komediowe), niezbyt znanym – Tokunadze i geniuszu, Kamiyi. Tokunaga prosi Kamiyę o zostanie jego mentorem, na co ten przystaje pod warunkiem, że uczeń napisze jego biografię.

Manzai to skecz komediowy, który ma historię sięgającą okresu Heian (794-1185). W skeczach występują dwaj komicy nazywani tsukkomi i boke. Przedstawiają proste scenki (dialogi) opierające się na jakimś nieporozumieniu lub grze słów i o slapstickowym finale, w których boke ośmiesza się, mówiąc coś niemądrego, a tsukkomi go koryguje, uderzając zazwyczaj jakimś rekwizytem (np. wachlarzem) w głowę.

Książka sprzedała się w ponad 2,5 miliona egzemplarzy. Powieść Hibana została uhonorowana Nagrodą im. Akutagawy, najbardziej prestiżową japońską nagrodą dla nowych i obiecujących autorów.  Netflix stworzył 10 odcinkowy serial na podstawie powieści – Hibana (Spark).

 

TOP 07.2016

Rikuou by Jun IkeidoTytuł: 陸王 (Rikuou)
Autor: Jun Ikeido
Data wydania: lipiec 2016
ISBN: 9784087716191

Zła kondycja finansowa sklepu wytwarzającego od ponad stu lat tabi (japońskie skarpety z jednym palcem) skłania właściciela do zajęcia się produkcją butów do biegania.

Jun Ikeido jest dobrze znanym pisarzem w Japonii. Wiele jego powieści zostało zaadaptowanych na seriale. Częstym wątkiem w jego powieściach jest bohater pokonujący trudne sytuacje dzięki swojemu przekonaniu i ciężkiej pracy.

Poniżej trailer do zeszłorocznego serialu Hanazawa Naoki, opowiadającego o bankierach.

TOP 31.08.16

Konbini Ningen Sayaka MurataTytuł: コンビ二人間 (Konbini ningen, polskie: Ludzie z konbini)
Autor: Sayaka Murata
Data wydania: lipiec 2016
ISBN: 9784163906188

Główna bohaterka, Keiko Furukura, od zawsze z łatką „dziwaczka” zatrudnia się w sklepie konbini (odpowiednik sklepów typu Żabka), żeby nauczyć się „być normalnym człowiekiem” kopiując innych.

Czyżby sen o Kopciuszku w wersji japońskiej? 36-letnia pracownica na pół etatu w konbini dostała Nagrodę im. Akutagawy (i milion jenów czyli jakieś 38 tysięcy złotych) za  powieść o pracownikach i klientach tego rodzaju sklepów. I nie ma zamiaru rezygnować z pracy. Właśnie zachowuję się tak samo jak japońskie media, które bardziej zwracają uwagę na pracę pisarki niż na jej książkę.  😉 Mam nadzieję, że powieść o konbini doczeka się filmu albo serialu.

Ale to nie pierwsze dzieło i nie pierwsza nagroda literacka pisarki. W 2003 r. zadebiutowała opowiadaniem 授乳 (Junyuu) – po polsku Karmienie piersią.  W 2013 r. dostała Nagrodę im. Yukio Mishimy za powieść o gimnazjalistach, kompleksach niższości i budzącej się seksualności.

 

Co sądzisz o tych książkach? Brzmią interesująco? Pomijając kwestie tłumaczenia… 

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Japońskie bestsellery 2015/2016

  1. Pingback: TOP 3 bestsellerów w Japonii (półrocze 2016) – multikulturalny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s