Książkowa podróż 2017: Luty

Witam w lutowym wyzwaniu w ramach wyzwania Książkowa podróż 2017. Wyzwanie zaczęło się w styczniu, ale wciąż można dołączyć do niego. Chcesz wypełnić dodatkowe styczniowe wyzwanie – proszę bardzo.

Tymczasem ogłaszam zasady na lutowe wyzwanie noszące tytuł:

Różne odcienie miłości

wyzwanie luty 2017 baner

 

 • Wątek miłosny (romantyczny) musi być wyraźnie zarysowany. Miłość nieszczęśliwa, spełniona, aseksualna, poszukiwania miłości, małżeństwo, rozwód etc.
 • Dwie książki do przeczytania, dwóch różnych autorów z dwóch różnych krajów z obu poniższych grup.
 • Książek nie można łączyć.
 • Książka nr 1: lokalny autor i jego kraj/jej kraj* o parze damsko-męskiej. *Autor nie może być z krajów tzw. Zachodu czyli UE, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia.
 • Książka nr 2: Lokalny autor i jego/jej/ich kraj, bez ograniczeń geograficznych, jeśli jednym z głównych bohaterów romansu jest: osoba LGBT+, osoba niepełnosprawna, osoba z mniejszości religijnej/etnicznej (mowa o konkretnym kraju), osoba mieszkająca w slumsach (nie bajka o Kopciuszku), osoba z zaburzeniami psychicznymi (np. depresja, schizofrenia, dwubiegunówka, etc.)
 • Recenzując książkę zamieść link do tego postu.
 • Jeżeli nie czytałaś/czytałeś takich książek wcześniej, podziel się swoimi przemyśleniami.

Nie cierpię Walentynek. Rozważałem zrobienie wyzwania anty-Walentynkowego, ale to by nie miało sensu. Nie cierpię Walentynek, bo to komercha i festiwal cis&heteropropagandy. Zwłaszcza białych, zdrowych, bogatych par, w najlepszym przypadku szarych myszek wkraczających do elity.

Tak, ten post z założenia jest polityczny i ideologiczny. Dlatego, że polityka i ideologia wtrącają się do naszego życia, czy tego chcemy czy nie. I nie ma sensu się z tym sprzeczać. Rzadko kiedy czytam romanse. Nie znajduję tam nic dla siebie, i nie chodzi tylko o to, że to niemęskie czytać romanse, ale o to, że po prostu są takie lukrowane i nierzeczywiste. I nijak nie reprezentują one moich doświadczeń ani się do nich nie zbliżają. Ani doświadczeń innych osób. Dlatego ostatecznie zdecydowałem, że wyzwanie powinno jednak pokazać szersze spektrum.

Nawet jeżeli nie uczestniczysz w całorocznym wyzwaniu, zachęcam do wypełnienia lutowego wyzwania.

Już wiesz co przeczytasz?

 

Reklamy

14 uwag do wpisu “Książkowa podróż 2017: Luty

 1. Trochę namieszałeś. Czy dobrze rozumiem, że autor nie może być z UE i USA? Jeśli tak, to potwornie trudno. Czy nie uznasz jeśli książka będzie amerykańska, ale będą odcienie miłości?
  I jeszcze jedna sprawa – zastanowiłeś się czy mogę kontynuować wyzwanie już teraz?

  Polubienie

  • Poprawiłem opis. Wyzwanie to z założenia coś trudnego i rozwijającego. Pierwszy etap był tak łatwy, bo poza blogerami książkowymi jest sporo osób, dla których 12 książek rocznie to wyzwanie.
   Czytasz 2 książki: jedną spoza USA/UE/Australii i Nowej Zelandii o jakiejkolwiek parze damsko-męskiej. Druga niezależnie od kraju autora (i tym samym kraju historii) dotyczących osób wykluczanych/mniejszości.
   Co do kontynuacji – nie chciałbym, żeby to się powtarzało co porę roku, wiec tym razem pozwolę ci wcześniej, ale… Masz 2 opcje do wyboru: 1. znajdziesz sama 2 książki o liczbie stron 300+ i po wypełnieniu lutowego wyzwania możesz zacząć wiosenne wyzwanie. 2. podam ci przykłady książek, ale wiosenne wyzwanie możesz zacząć dopiero od 1 marca.
   Co jest trudnego w tym wyzwaniu?

   Polubienie

   • Dwie książki ponad trzystustronicowe to bagatelka. Czyli czytam te książki (dwie) a potem już mogę próbować zmierzyć się z kolejnym etapem? Chyba dobrze zrozumiałam?

    Polubienie

   • Czy bagatelka czy nie to raczej zależy od ciężkości książki a nie ilości stron. Nie wszystkie krótkie książeczki można i warto czytać przez 1 dzień.
    Tak, czytasz 2 książki, spełniające kryteria dla książki nr 1 i 2 i możesz robić wiosenne wyzwanie. Miłego czytania.:)

    Polubienie

   • Czyżbyś próbowała iść na skróty, żeby ułatwić sobie wyzwanie? 😀 Nie, nie może być. Wielka Brytania jest częścią UE. Tzw. „Brexit” to wynik referendum – Brytyjczycy wyrazili życzenie opuszczenia UE. Najpierw będą długie negocjacje (mają na to 2 lata, do 2019) co do kształtu i zasad na których Wielka Brytania opuści UE i na których będzie opierała swoje relacje z UE. Negocjacje mają się zacząć w marcu.
    Listę państw należących do UE masz tutaj: https://goo.gl/EfyXOz

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s